Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Specifications
Product Information
| Product Name | Combination Sack Truck/Trolley, Wheel tyre: Puncture-proof tyre, Type of toe plate: Mixed |
|---|---|
| Brand | Manutan Expert |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Special offer | On special offer |
|---|---|
| Type of toe plate | MIXED |
| Fixed toe plate width (mm) | 500 mm |
| Fixed toe plate depth (mm) | 195 mm |
| Foldable toe plate width (mm) | 320 mm |
| Foldable toe plate depth (mm) | 500 mm |
| Wheel Ø (mm) | 260 mm |
| Wheel tyre | PUNCTURE-PROOF TYRE |
| Trolley position capacity (kg) | 350 kg |
| Customer warranty | 10 YEARS |
| Materials | Steel |
| Sack truck position capacity (kg) | 250 kg |
| O/A height in sack truck position (mm) | 1260 mm |
| O/A width in sack truck position (mm) | 610 mm |
| O/A depth in sack truck position (mm) | 820 mm |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.
Quality at fair price
Quality first.
Numerous products with guarantees up to 10 years*, to last over time and do the most for the environment.
Always available.
A wide range of carefully selected products that are available and delivered to your door.
Fair and competitive.
Alternatives to national brands, made in Europe to be more responsible.
Our expert's opinion
"I always keep my inventory up to date to be able to ship as rapidly as possible."
Maximilien, Warehouse Category Manager at Manutan EXPERT
Our expert's opinion
"I accelerate time to reproduce 10 years of use on a piece of furniture in a few hours only."
Thibault, Quality Manager at Manutan EXPERT