Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
High Black Leather Ergonomic Home/Office Chair - Fixed Arms - Hastings
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
Specifications
Product Information
| Product Name | High Black Leather Ergonomic Home/Office Chair, With armrest: yes, Type of leg: Rollers |
|---|---|
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Headrest | NO |
|---|---|
| Back colour | BLACK |
| Seating material | LEATHER |
| Mechanism | AXLE INCLINATION CENTERED |
| Type of back height | HIGH |
| Base colour | SILVER |
| Back height (cm) | 65 cm |
| Seating width (cm) | 50 cm |
| Seating depth (cm) | 47 cm |
| Seat Min. height (cm) | 48.5 cm |
| Seat Max. height (cm) | 58.5 cm |
| Customer warranty | 1 YEAR |
| Seating colour | BLACK |
| With armrest | YES |
| Type of leg | ROLLERS |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
| Contains recyclable materials | YES - 100% |
| Assembly | SELF-ASSEMBLY |
| Seating time (h) | 8 h |
| Max. weight supported (kg) | 110 kg |
| Back width (cm) | 50 cm |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.