Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits
This product is ergonomic, which means that using it will ensure good working conditions with regard to the user's health and safety (e.g. it helps to minimise the risk of developing musculoskeletal problems).
Environmental Impact Score
You must select a variant to see the detailed score of the product
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | High-Back Managers Chair - Adjustable Headrest - 24-Hour Use - Cosmic |
|---|---|
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Headrest | yes |
|---|---|
| Back colour | Black |
| Material | Polyester |
| Seating material | Polyester |
| Mechanism | Asynchronous |
| Type of back height | High |
| Base colour | Black |
| Back height (cm) | 85 cm |
| Back Min. height (mm) | 850 mm |
| Seating width (mm) | 530 mm |
| Type of armrest adjustment | Height Adjustable |
| Type of seat | Chair |
| Seating depth (cm) | 50 cm |
| Seat Min. height (mm) | 460 mm |
| Seat Max. height (mm) | 540 mm |
| Product weight (kg) | 25.0 kg |
| Ergonomic | yes |
| Back width (mm) | 530 mm |
| PEIS - Environmental category | Management chair |
| Adjustable seat mechanism | yes |
| Max. weight supported (st) | 25 st |
| Seating time (h) | 24 h |
| Permanent contact mechanism | yes |
| Adjustable seat height | yes |
| Tilt lock | no |
| Knee tilt adjustment | no |
| Lumbar support | yes |
| Headrest tilt adjustment | yes |
| With armrest | yes |
| Assembly | Self-assembly |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.