Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Height-Adjustable Fabric Draughtsman Chair
Click and drag to spin
Specifications
Product Information
| Product Name | Height-Adjustable Fabric Draughtsman Chair, With armrest: no, Seating material: Fabric, Foot rest: yes |
|---|---|
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Seating width (mm) | 470 mm |
|---|---|
| With armrest | NO |
| Seating depth (mm) | 475 mm |
| Back width (mm) | 420 mm |
| Back height (mm) | 400 mm |
| Seating material | FABRIC |
| Foot rest | YES |
| Seat Min. height (mm) | 700 mm |
| Seat Max. height (mm) | 810 mm |
| Colour | DARK GREY |
| Max. weight supported (kg) | 115 kg |
| Ergonomic | YES |
| Adjustable seat height | YES |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.