Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Specifications
Product Information
| Product Name | Fondo Chair, Type of base: 4 feet, Type of leg: Pads, Type of seat: Chair, Stackable: yes |
|---|---|
| Brand | Nowy Styl |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Width (cm) | 51 cm |
|---|---|
| Stackable | YES |
| Depth (cm) | 48 cm |
| Height (cm) | 83 cm |
| Seating materials | plastic |
| Seating depth (cm) | 41 cm |
| Seating height (cm) | 45 cm |
| Seating colour | GREEN |
| Seating width (cm) | 45 cm |
| Base colour | GREY |
| Base materials | steel |
| Type of seat | CHAIR |
| Model | Side chair |
| Tube Ø (cm) | 2 cm |
| Type of base | 4 FEET |
| Type of leg | PADS |
| Back colour | GREEN |
| Back height (cm) | 37 cm |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
| Work environment | INDOOR AND OUTDOOR |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.