Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Executive Office Chair - Black Swivel Desk Chairs - Leader Teknik
Click and drag to spin
Specifications
Product Information
| Product Name | Executive Office Chair, With armrest: yes, Type of leg: Rollers, Seating material: Leatherette, Headrest: no |
|---|---|
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Headrest | NO |
|---|---|
| Colour | BLACK |
| Seating material | LEATHERETTE |
| Mechanism | AXLE INCLINATION CENTERED |
| Type of back height | HIGH |
| Base colour | BLACK |
| Back height (mm) | 620 mm |
| Seating width (mm) | 490 mm |
| Type of armrest adjustment | FIXED |
| Type of seat | CHAIR |
| Seating depth (mm) | 470 mm |
| Seat Min. height (mm) | 500 mm |
| Seat Max. height (mm) | 600 mm |
| Backrest materials | Leatherette |
| Max. load (kg) | 115 kg |
| Assembly | SELF-ASSEMBLY |
| With armrest | YES |
| Type of leg | ROLLERS |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.