Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Conference / Banqueting Chairs - Stackable Steel Frame - Elbert
Click and drag to spin
Specifications
Product Information
| Product Name | Conference / Banqueting Chairs, With armrest: no, Type of base: 4 feet, Type of leg: Pads |
|---|---|
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Type of seat | CHAIR |
|---|---|
| Type of leg | PADS |
| Type of base | 4 FEET |
| Base material | STEEL |
| Materials | Fabric |
| Colour | GREY |
| Frame colour | BLACK |
| Seating width (mm) | 400 mm |
| Seating depth (mm) | 390 mm |
| Seating height (mm) | 470 mm |
| With armrest | NO |
| Back height (mm) | 300 mm |
| Max. weight supported (st) | 18 st |
| Back width (mm) | 350 mm |
| Customer warranty | 2 YEARS |
| Base colour | BLACK |
| Back material | FABRIC |
| Seating time (h) | 8 h |
| Seating material | FABRIC |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 440 mm |
| Stackable | YES |
| Depth (mm) | 580 mm |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.