Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental Impact Score
Category: MULTI-PURPOSE CHAIR
This product has an average environmental impact compared to others in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Cantilever Mesh Office Chair, With armrest: yes, Type of base: Cantilever, Colour: Blue |
|---|---|
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Type of product | With Armrests |
|---|---|
| Type of base | CANTILEVER |
| Materials | Mesh |
| Colour | BLUE |
| Frame colour | SILVER/ZINC |
| Seating width (mm) | 480 mm |
| Seating depth (mm) | 505 mm |
| Seating height (mm) | 450 mm |
| With armrest | YES |
| Back height (mm) | 510 mm |
| Seating time (h) | 5 h |
| Frame materials | Steel |
| Max. weight supported (st) | 15 st |
| Back width (mm) | 450 mm |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 3552 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 159 |
| Environmental Impact | C |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.