Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Specifications
Product Information
| Product Name | Bott Aluminium Transport Cases WxD 785x585mm, Capacity: 239 L, O/A height: 580 mm, O/A width: 750 mm |
|---|---|
| Brand | Bott |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Material | ALUMINIUM |
|---|---|
| Capacity (L) | 239 L |
| O/A length (mm) | 550 mm |
| O/A width (mm) | 750 mm |
| O/A height (mm) | 580 mm |
| Product weight (kg) | 9.6 kg |
| Customer warranty | 10 YEARS |
| Product origin | Made in Germany |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.