Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Find out more about our sustainable approach This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Specifications
Product Information
| Product Name | 3 Drawer Tool Trolley, Max. load: 150 kg, Max. load per drawer: 0 kg, O/A height: 990 mm |
|---|---|
| Brand | Phoenix |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Number of drawers | 3 |
|---|---|
| O/A height (mm) | 990 mm |
| O/A width (mm) | 762 mm |
| O/A depth (mm) | 406 mm |
| Max. load per drawer (kg) | 0 kg |
| Product weight (kg) | 38 kg |
| Colour | Black |
| Delivered with tools | no |
| Number of tools | 0 |
| Percentage recycled (%) | 98 % |
| Max. load (kg) | 150 kg |
| Customer warranty | 2 years |
| Type of storage | Tool trolley |
| Recycled packaging (%) | 15 % |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.