Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
Specifications
Product Information
| Product Name | 2AA PRO SERIES torch, Luminous flux: 500 lm, Battery life: 55 h, Type of bulb: Led bulb or module |
|---|---|
| Brand | Energizer |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Type of bulb | Led bulb or module |
|---|---|
| Range (Distance) (m) | 200 m |
| Battery supplied | yes |
| Battery life (h) | 55 h |
| Product weight (g) | 0.41 g |
| Rechargeable | yes |
| Robustness | yes |
| Fall resistant | yes |
| IP Protection | IP 67 |
| Colour | Green/grey |
| Fully recyclable packaging | Yes - 100% |
| Luminous flux (lm) | 500 lm |
| Number of batteries | 2 |
| WEEE | no |
| CE | yes |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.