Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Specifications
Product Information
| Product Name | Derby Pedal Bin with Dual 30L Waste Divider for Commercial Use, Capacity: 60 L, Opening: With pedal |
|---|---|
| Brand | TTS |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Capacity (L) | 60 L |
|---|---|
| Material | POLYPROPYLENE |
| Height (cm) | 68 cm |
| Width (cm) | 36 cm |
| Lengths (cm) | 50 cm |
| Colour | WHITE |
| Model | 2 x 30-l compartments |
| Customer warranty | 3 YEARS |
| Work environment | PHARMACEUTICAL ENVIRONMENT, MEDICAL, SANITARY ENVIRONMENT, OFFICE, FOOD GRADE ENVIRONMENT, DAMP ENVIRONMENT, DRY ENVIRONMENT, CATERING ENVIRONMENT |
| Product origin | Made in the EU |
| Opening | WITH PEDAL |
| Type | SANITARY BIN |
| Material | PLASTIC |
| HACCP | YES |
| Lid colour | WHITE |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.