Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Environmental Impact Score
Category: CUPBOARD
This product has an average environmental impact compared to others in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Bott Verso wall cabinet, Material: Steel, O/A height: 600 mm, O/A width: 800 mm, Number of shelves: 1 |
|---|---|
| Brand | Bott |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| O/A width (mm) | 800 mm |
|---|---|
| O/A depth (mm) | 350 mm |
| O/A height (mm) | 600 mm |
| Product weight (kg) | 19.0 kg |
| Material | STEEL |
| Max. load per shelf (kg) | 35 kg |
| Number of shelves | 1 |
| Door colour | BLUE |
| Number of doors | 2 |
| Colour | BLUE, LIGHT GREY |
| Frame colour | LIGHT GREY |
| RAL | 7035, 5010 |
| Door material | STEEL |
| Product origin | Made in UK |
| With drawer | YES |
| Frame material | STEEL |
| Door RAL | 5010 |
| Manufacturer Ref. | 16929101.11 |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
| Delivered assembled | YES |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 14 |
| PEIS - Electricity consumption equivalent of the product's PEF rating (consumption days for a household) | 29 |
| PEIS - Car journey equivalent of product carbon footprint (kg Sb eq) | 783 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 71 |
| PEIS - Product water use shower equivalent (showers) | 261 |
| PEIS - Product water use (m3 eq world) | 9.4 |
| PEIS - Product's aggregate PEF score (µPts) | 9391 |
| Environmental Impact | C |
| Environmental Impact | C |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 71 |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 14 |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.