Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
Environmental Impact Score
Category: INDOOR WASTE BIN
This product has an average environmental impact compared to others in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Rubbermaid Black Under-Desk Waste Bin, Capacity: 39 L, Opening: Without lid, Material: Plastic |
|---|---|
| Brand | Rubbermaid |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Special offer | On special offer |
|---|---|
| Capacity (L) | 39 L |
| Colour | BLACK |
| Height (cm) | 50.8 cm |
| Width (cm) | 28.58 cm |
| Lengths (cm) | 38.74 cm |
| Work environment | OFFICE, INDOOR |
| Material | PLASTIC |
| Opening | WITHOUT LID |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
| Type of product | Bin without lid |
| Customer warranty | 10 YEARS |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 16 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 6.7 |
| Environmental Impact | C |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.