Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Red Jetsac Hazardous-Waste Bin Bag - Tear-Resistant Eco Bag - 250 Pack
Click and drag to spin
£75.00 incl. VAT
£62.50 excl. VAT
Pack of 250 £0.30 incl.VAT per unit Item code: A952380
Environmental and/or social benefits
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Find out more about our sustainable approach This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Environmental Impact Score
Category: BIN BAGS
This product has a lower environmental impact than most products in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Red Jetsac Hazardous-Waste Bin Bag, Capacity: 96 L, Type of link: Classic, Colour: Red, Height: 1100 mm |
|---|---|
| Packaging | <strong>Pack of 250</strong> |
Technical Specification
| Capacity (L) | 96 L |
|---|---|
| Height (mm) | 1100 mm |
| Thickness (µm) | 32 µm |
| Waste separation type of waste | MEDICAL |
| Colour | RED |
| EN Norm | EN 13592 |
| Product origin | Made in the EU |
| Type of link | CLASSIC |
| Contains recyclable materials | YES - 100% |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
| Number of rolls | 10 |
| Gusset width (mm) | 170 mm |
| Waste separation | YES |
| Width (mm) | 700 mm |
| Environmental Impact | B |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 4 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 21 |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.