Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental Impact Score
Category: OUTDOOR WASTE BINS
This product has an average environmental impact compared to others in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | 50L Outdoor Weather-Proof Public Waste Bin with Lid, Capacity: 50 L, Opening: Slotted |
|---|---|
| Brand | Vepabins |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Special offer | On special offer |
|---|---|
| Capacity (L) | 50 L |
| Height (cm) | 74 cm |
| Colour | GREY |
| Width (cm) | 43.2 cm |
| Lengths (cm) | 34 cm |
| Opening | SLOTTED |
| Work environment | OUTDOOR, WAREHOUSE |
| Material | PLASTIC |
| Environmental Impact | C |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 12 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 32 |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.