Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental Impact Score
You must select a variant to see the detailed score of the product
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Kyoto magnetic flipchart, Writing area: Lacquered, Colour: Grey, Width: 830 cm, Height: 186 cm |
|---|---|
| Brand | Earth Bi-Office |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Width (cm) | 830 cm |
|---|---|
| Height (cm) | 186 cm |
| Frame material | Aluminium |
| Number of sides | 1 |
| Colour | Grey |
| Writing area | Lacquered |
| Product weight (kg) | 7.2 kg |
| PEIS - Environmental category | Conference easel (excl. consumables) |
| Lean Management | yes |
| Frame colour | Silver |
| Delivered assembled | no |
| 30-Reprise 1 pour 1 | No |
| Assembly | Self-assembly |
| Magnetic | yes |
| Product origin | Made in the EU |
| Mobile | no |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.