Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Folding Mobile Clothes Rail
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
Specifications
Product Information
| Product Name | Folding Mobile Clothes Rail, Height: 185 cm, Width: 170 cm, Colour: Grey, Type of product: Compact large |
|---|---|
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Type of product | Compact large |
|---|---|
| Width (cm) | 170 cm |
| Height (cm) | 185 cm |
| Colour | GREY |
| Materials | Metal/Chrome |
| Max. load (kg) | 40 kg |
| Product origin | Made in the EU |
| Product weight (kg) | 14.3 kg |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
| Customer warranty | 3 YEARS |
| Contains recyclable materials | YES - 100% |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.