Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Specifications
Product Information
| Product Name | Fellowes M-7CM Cross Cut Paper Shredder, Sheet capacity 80 gr.: 7, Bin capacity: 13 L |
|---|---|
| Brand | Fellowes |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Height (cm) | 38.74 cm |
|---|---|
| Width (cm) | 32.07 cm |
| Bin capacity (L) | 13 L |
| Cutting width (mm) | 4 mm |
| Manufacturer Ref. | 4701901 |
| Sheet capacity 80 gr. | 7 |
| Safety level | P-4 |
| Cutting type | CROSS-CUT |
| Destruction of staples | YES |
| Paper loading | MANUAL |
| Shredder use | INDIVIDUAL/OCCASIONAL (1-2 PERSONS) |
| Customer warranty | 1 YEAR |
| Depth (cm) | 18.57 cm |
| Voltage (V) | 230 V |
| Destruction of cards | YES |
| Use frequency | OCCASIONAL |
| Selection home office | YES |
| Cutting length (mm) | 35 mm |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.