Click and drag to spin
Specifications
Product Information
| Product Name | Fellowes LX65 Cross Cut Paper Shredder, Sheet capacity 80 gr.: 10, Bin capacity: 22 L |
|---|---|
| Brand | Fellowes |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Height (cm) | 40.8 cm |
|---|---|
| Width (cm) | 23.34 cm |
| Bin capacity (L) | 22 L |
| Cutting width (mm) | 4 mm |
| Manufacturer Ref. | 4400601 |
| Sheet capacity 80 gr. | 10 |
| Safety level | P-4 |
| Cutting type | CROSS-CUT |
| Voltage (V) | 230 V |
| Cutting length (mm) | 40 mm |
| Depth (cm) | 37.15 cm |
| Use frequency | REGULAR |
| Destruction of staples | YES |
| Selection home office | YES |
| Destruction of paper clips | YES |
| Destruction of cards | YES |
| Customer warranty | 3 YEARS |
| Shredder use | INDIVIDUAL/INTENSIVE (1-2 PERSONS) |
| Paper loading | MANUAL |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.