Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
Environmental Impact Score
Category: GUIDANCE POST
This product has a lower environmental impact than most products in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Express barrier beams, Material: PVC, Colour: Black/yellow, Beam length: 94 cm |
|---|---|
| Brand | Novap |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Material | PVC |
|---|---|
| Colour | BLACK/YELLOW |
| Beam length (cm) | 94 cm |
| Tube Ø (mm) | 50 mm |
| Type of barrier component | BEAM |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
| Contains recyclable materials | YES - 100% |
| Product origin | Made in the EU |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 927 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 18 |
| Environmental Impact | B |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.