Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is ergonomic, which means that using it will ensure good working conditions with regard to the user's health and safety (e.g. it helps to minimise the risk of developing musculoskeletal problems).
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is ergonomic, which means that using it will ensure good working conditions with regard to the user's health and safety (e.g. it helps to minimise the risk of developing musculoskeletal problems).
Specifications
Product Information
| Product Name | Enjoy ergonomic executive chair, With armrest: yes, Type of leg: Rollers, Seating material: Polypropylene |
|---|---|
| Brand | Nowy Styl |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Colour | BLACK |
|---|---|
| Material | POLYPROPYLENE |
| Mechanism | SYNCHRONOUS |
| Type of back height | MEDIUM |
| Base colour | GREY |
| Back height (cm) | 70 cm |
| Seating width (cm) | 52 cm |
| Seating depth (cm) | 50 cm |
| Seat Min. height (cm) | 42 cm |
| Type of armrest adjustment | HEIGHT ADJUSTABLE |
| Type of seat | ARMCHAIR |
| Seat Max. height (cm) | 54 cm |
| Adjustable weight mechanism | YES |
| Adjustable seat height | YES |
| Back height adjustment | YES |
| Ergonomic | YES |
| Back colour | BLACK |
| Seating material | POLYPROPYLENE |
| Adjustable seat mechanism | YES |
| Synchrone technic | YES |
| EN Norm | EN 1335 |
| Seating colour | BLACK |
| Type of leg | ROLLERS |
| Back material | POLYPROPYLENE |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
| With armrest | YES |
| Base materials | Aluminium |
| Seating time (h) | 8 h |
| Assembly | SELF-ASSEMBLY |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.