Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Black Leather Executive Home/Office Chair - Swivelling Wheel -Portland
Click and drag to spin
Specifications
Product Information
| Product Name | Black Leather Executive Home/Office Chair, With armrest: yes, Type of leg: Rollers, Seating material: Leather |
|---|---|
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Headrest | NO |
|---|---|
| Back colour | BLACK |
| Seating material | LEATHER |
| Mechanism | AXLE INCLINATION CENTERED |
| Base colour | BLACK |
| Back height (cm) | 56 cm |
| Seating width (cm) | 51 cm |
| Seating depth (cm) | 48 cm |
| Seat Min. height (cm) | 45 cm |
| Seat Max. height (cm) | 55 cm |
| Customer warranty | 3 YEARS |
| Seating colour | BLACK |
| Type of leg | ROLLERS |
| Assembly | SELF-ASSEMBLY |
| Seating time (h) | 8 h |
| Max. weight supported (kg) | 110 kg |
| With armrest | YES |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.