Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
2kW Upright / Flat Fan Heater
Click and drag to spin
Specifications
Product Information
| Product Name | 2kW Upright / Flat Fan Heater, Heating capacity Max.: 2000 W, Colour: White, Heating capacity Min.: 1000 W |
|---|---|
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Special offer | On special offer |
|---|---|
| Model | FH2P-2000W1PKB |
| Technology | Fan |
| Colour | WHITE |
| Heating capacity Min. (W) | 1000 W |
| Heating capacity Max. (W) | 2000 W |
| Width (mm) | 345 mm |
| Depth (mm) | 250 mm |
| Height (mm) | 120 mm |
| Number of speeds | 2 |
| Customer warranty | 3 YEARS |
| Room thermostat | YES |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.