Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Find out more about our sustainable approach
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Specifications
Product Information
| Product Name | 110L Mobile Pedal Bin For Food Industry Use Corrosion Resistant, Capacity: 110 L, Opening: With pedal |
|---|---|
| Brand | Rossignol Pro |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Special offer | On special offer |
|---|---|
| Capacity (L) | 110 L |
| Model | Standard |
| Height (cm) | 96 cm |
| Width (cm) | 42 cm |
| Lengths (cm) | 45.5 cm |
| Material | STEEL |
| Type of product | Mobile bin |
| Number of wheels | 2 |
| Wheel Ø (mm) | 95 mm |
| Colour | WHITE |
| Food grade | YES |
| Material | METAL |
| Type | FOOD BIN |
| Waste separation | YES |
| HACCP | YES |
| Contains recyclable materials | YES - 100% |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
| Customer warranty | 3 YEARS |
| Food bin | YES |
| Opening | WITH PEDAL |
| Product origin | Made in the EU |
| Finishes | Anti-UV powder coating |
| Shape | SQUARE |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.