Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
Specifications
Product Information
| Product Name | Black Steel Mobile Pedestal Accessory, Material: Steel, O/A height: 595 mm, O/A width: 300 mm |
|---|---|
| Brand | Dynamic |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Type of product | Mobile base |
|---|---|
| Type of desk element | DESK |
| Colour | BLACK |
| O/A depth (cm) | 52 cm |
| O/A height (mm) | 595 mm |
| O/A width (mm) | 300 mm |
| Number of drawers for files | 3 |
| Material | STEEL |
| Mobile | YES |
| Type of lock | CYLINDER LOCK |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
| Contains recyclable materials | YES - 100% |
| Delivered assembled | YES |
| Product weight (kg) | 17 kg |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.