Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
Specifications
Product Information
| Product Name | European standard container with openwork sides and base, Capacity: 19 L, Stackable: yes, O/A height: 220 mm |
|---|---|
| Brand | Bito |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Capacity (L) | 19 L |
|---|---|
| O/A length (mm) | 400 mm |
| O/A width (mm) | 300 mm |
| O/A height (mm) | 220 mm |
| Effective width (mm) | 268 mm |
| Stackable | YES |
| Effective height (mm) | 202 mm |
| Type of base | OPEN-WORK |
| Type of side | OPEN-WORK |
| Food grade | YES |
| Max. load (kg) | 35 kg |
| Max. static stack load | 250 kg |
| Material | POLYPROPYLENE |
| Bin colour | BLUE |
| Size | SMALL VOLUME |
| Cold/Freeze | YES |
| Use | STOCK |
| Customer warranty | 3 YEARS |
| Work environment | FOOD GRADE ENVIRONMENT, WAREHOUSE |
| European Stacking Containers capacity | SMALL (1 - 20 L) |
| Product origin | Made in Germany |
| Contains recyclable materials | YES - 100% |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
| Label holder | On the 4 sides |
| Min. operating temperature (°C) | -20 °C |
| Max. operating temperature (°C) | 90 °C |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.