Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
Environmental Impact Score
Category: STORAGE BINS (LIGHT LOAD)
This product has a lower environmental impact than most products in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Combi-box storage box, Capacity: 13 L, O/A height: 19.5 mm, O/A width: 27.7 mm, O/A length: 39 mm |
|---|---|
| Brand | CEP |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Capacity (L) | 13 L |
|---|---|
| O/A length (mm) | 39 mm |
| O/A width (mm) | 27.7 mm |
| O/A height (mm) | 19.5 mm |
| Material | POLYPROPYLENE |
| Bin colour | CLEAR |
| Contains recyclable materials | YES - 100% |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
| Product origin | Made in the EU |
| Stackable | YES |
| Stackable | YES |
| Lid colour | CLEAR |
| Food grade | YES |
| Effective length (mm) | 290 mm |
| Effective height (mm) | 180 mm |
| Effective width (mm) | 210 mm |
| Environmental Impact | B |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 8.3 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 5.3 |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.