Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
£165.00
excl. VAT
£198.00 incl. VAT
unit Item code: A330651
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 - 4 | £165.00 |
| 5 - 9 | £154.99 |
| 10 or more | £144.99 |
Environmental Impact Score
Category: LOCKERS AND CABINETS
This product has an average environmental impact compared to others in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Clean & Dirty Metal Locker Bundle, Type of locker: With compartments and wardrobe, Material: Steel |
|---|---|
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Type of locker | With compartments and wardrobe |
|---|---|
| Number of columns | 1 |
| Support | On a base |
| Number of compartments | 4 |
| Material | Steel |
| Height (mm) | 1800 mm |
| Type of lock | Cylinder lock |
| Column width (mm) | 450 mm |
| Depth (mm) | 450 mm |
| Frame colour | Grey |
| With sloping top | no |
| Customer warranty | 3 years |
| PEIS - Environmental category | Lockers and cabinets |
| Delivered assembled | yes |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.