Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental Impact Score
Category: LOCKERS AND CABINETS
This product is among the top 10% of the most environmentally friendly products in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Wide Metal Uniform Locker Large Single Cabinet for Workwear Storage |
|---|---|
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Type of locker | WITH COMPARTMENTS AND WARDROBE |
|---|---|
| Number of columns | 1 |
| Support | ON A BASE |
| Number of compartments | 2 |
| Material | STEEL |
| Height (mm) | 1800 mm |
| Type of lock | CYLINDER LOCK |
| Column width (mm) | 600 mm |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Frame colour | GREY |
| Door colour | GREY |
| With sloping top | NO |
| Delivered assembled | YES |
| Customer warranty | 3 YEARS |
| Environmental Impact | A |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 151 |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 6.8 |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.