Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Environmental Impact Score
Category: WORKBENCH
This product has a lower environmental impact than most products in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Bott Cubio Heavy Duty Workbench, Max. load: 800 kg, Frame colour: Light grey, Type of product: Cubio |
|---|---|
| Brand | Bott |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Type of product | Cubio |
|---|---|
| Model | Half depth |
| Width (mm) | 2000 mm |
| Depth (mm) | 750 mm |
| Height (mm) | 840 mm |
| Number of shelves | 1 |
| Max. load (kg) | 800 kg |
| Type of table top | Multiplex |
| Colour | LIGHT GREY |
| Frame colour | LIGHT GREY |
| PEIS - Electricity consumption equivalent of the product's PEF rating (consumption days for a household) | 134 |
| PEIS - Product water use (m3 eq world) | 54 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 350 |
| Product origin | Made in UK |
| Customer warranty | 10 YEARS |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 3422 |
| PEIS - Car journey equivalent of product carbon footprint (kg Sb eq) | 3565 |
| PEIS - Product's aggregate PEF score (µPts) | 42776 |
| PEIS - Product water use shower equivalent (showers) | 1188 |
| Max. load per shelf (kg) | 60 kg |
| Assembly | SELF-ASSEMBLY |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 3422 |
| Environmental Impact | B |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 350 |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.