Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
9.1L Premium Storage Bins - TC4 - H132xW205xD350mm - Individual
Click and drag to spin
Price for 5:
£27.55 incl. VAT
£22.95 excl. VAT
£5.51 incl. VAT unit Item code: A344374
Minimum Quantity: 5
Environmental and/or social benefits
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
Specifications
Product Information
| Product Name | 9.1L Premium Storage Bins, Capacity: 9.1 L, O/A length: 350 mm, O/A width: 205 mm, O/A height: 132 mm |
|---|---|
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Capacity (L) | 9.1 L |
|---|---|
| O/A length (mm) | 350 mm |
| O/A width (mm) | 205 mm |
| O/A height (mm) | 132 mm |
| Bin colour | BLUE |
| Material | POLYPROPYLENE |
| Model | TC4 |
| Contains recyclable materials | YES - 100% |
| Product origin | Made in UK |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.