Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
36 Rolls Of 28 Micron Thick Clear PP Sticky Tape - Solvent - 66m Roll
Click and drag to spin
£60.00 excl VAT
£29.99
excl VAT
£35.99 incl. VAT
Pack of 36 £0.83 excl.VAT per unit Item code: AB52377
Environmental and/or social benefits
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Specifications
Product Information
| Product Name | 36 Rolls Of 28 Micron Thick Clear PP Sticky Tape, Use environment of the tape: Dry environment |
|---|---|
| Packaging | <strong>Pack of 36</strong> |
Technical Specification
| Support thickness (µm) | 28 µm |
|---|---|
| Width (mm) | 48 mm |
| Lengths (mm) | 66 mm |
| Colour | Clear |
| Quiet | no |
| Customer warranty | 1 year |
| Recycled packaging (%) | 100 % |
| Product origin | Made in the EU |
| Fully recyclable packaging | Yes - 100% |
| Printed tape | no |
| Centre Ø (mm) | 75 mm |
| Use environment of the tape | Dry environment |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.