Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
23 Micron Thick Clear PP Sticky Tape - 24 Rolls - Low Noise - 66m Roll
Click and drag to spin
£26.25
excl. VAT
£31.50 incl. VAT
Pack of 24 £1.09 excl.VAT per unit Item code: AB52376
Environmental and/or social benefits
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Specifications
Product Information
| Product Name | 23 Micron Thick Clear PP Sticky Tape, Use environment of the tape: Dry environment, Printed tape: no |
|---|---|
| Packaging | <strong>Pack of 24</strong> |
Technical Specification
| Support thickness (µm) | 23 µm |
|---|---|
| Width (mm) | 72 mm |
| Lengths (mm) | 66 mm |
| Colour | Clear |
| Quiet | yes |
| Centre Ø (mm) | 75 mm |
| Printed tape | no |
| Use environment of the tape | Dry environment |
| Fully recyclable packaging | Yes - 100% |
| Recycled packaging (%) | 100 % |
| Customer warranty | 1 year |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.