Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Specifications
Product Information
| Product Name | 145L Really Useful Storage Boxes With Lids, Capacity: 145 L, Nestable: yes, O/A height: 435 mm |
|---|---|
| Brand | Really Useful Products Ltd |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Capacity (L) | 145 L |
|---|---|
| O/A length (mm) | 810 mm |
| Nestable | YES |
| O/A width (mm) | 620 mm |
| O/A height (mm) | 435 mm |
| Colour | BLACK |
| Effective length (mm) | 710 mm |
| Effective width (mm) | 545 mm |
| Effective height (mm) | 400 mm |
| Stackable | YES |
| Contains recyclable materials | YES - 100% |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.