Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
Specifications
Product Information
| Product Name | General Use Strong Lockable Double Door Cupboards, Material: Steel, O/A height: 1820 mm, O/A width: 915 mm |
|---|---|
| Brand | LinkLockers |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Type of lock | CYLINDER LOCK |
|---|---|
| O/A width (mm) | 915 mm |
| O/A depth (mm) | 505 mm |
| O/A height (mm) | 1820 mm |
| Material | STEEL |
| Max. load per shelf (kg) | 78 kg |
| Number of shelves | 3 |
| Door colour | GREY |
| Number of doors | 2 |
| Frame colour | DARK GREY |
| Contains recyclable materials | YES - 100% |
| Product origin | Made in UK |
| Delivered assembled | YES |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.