Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental Impact Score
Category: LOCKERS AND CABINETS
This product has a lower environmental impact than most products in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Extra Wide Janitorial Cupboard, Height: 1830 mm, Width: 1220 mm, Depth: 457 mm, Frame colour: Grey |
|---|---|
| Brand | Elite Guard |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Number of shelves | 3 |
|---|---|
| Height (mm) | 1830 mm |
| Width (mm) | 1220 mm |
| Depth (mm) | 457 mm |
| Frame colour | GREY |
| Door colour | GREY |
| Max. load (kg) | 70 kg |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 275 |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 8.8 |
| Environmental Impact | B |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.