Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Cardboard pallet dividers
Click and drag to spin
£39.90 incl. VAT
£33.25 excl. VAT
Pack of 10 £3.99 incl.VAT per unit Item code: A009822
Environmental and/or social benefits
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Find out more about our sustainable approach This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Specifications
Product Information
| Product Name | Cardboard pallet dividers, Materials: Cardboard, For pallet length: 1200 mm, For pallet width: 1000 mm |
|---|---|
| Packaging | <strong>Pack of 10</strong> |
Technical Specification
| Materials | Cardboard |
|---|---|
| For pallet length (mm) | 1200 mm |
| For pallet width (mm) | 1000 mm |
| Lengths (mm) | 1170 mm |
| Width (mm) | 970 mm |
| Flute | SINGLE FLUTING |
| Thickness (mm) | 2.5 mm |
| Contains recyclable materials | YES - 100% |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
| Material | CARDBOARD |
| Colour | BROWN |
| Product origin | Made in the EU |
| Customer warranty | 3 YEARS |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.