Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Environmental Impact Score
Category: WORKBENCH
This product has a lower environmental impact than most products in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Bott Verso Medium Duty Workbench HxWxD 780x1500x800mm, Max. load: 400 kg, Frame colour: Light grey |
|---|---|
| Brand | Bott |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Type of product | Verso |
|---|---|
| Width (mm) | 1500 mm |
| Depth (mm) | 800 mm |
| Height (mm) | 780 mm |
| Number of shelves | 1 |
| Max. load (kg) | 400 kg |
| Type of table top | Lino |
| Frame materials | Steel |
| Colour | LIGHT GREY |
| Frame colour | LIGHT GREY |
| PEIS - Electricity consumption equivalent of the product's PEF rating (consumption days for a household) | 87 |
| Max. load per shelf (kg) | 75 kg |
| PEIS - Product water use (m3 eq world) | 33 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 218 |
| PEIS - Product water use shower equivalent (showers) | 775 |
| PEIS - Product's aggregate PEF score (µPts) | 27898 |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 2790 |
| PEIS - Car journey equivalent of product carbon footprint (kg Sb eq) | 2325 |
| Customer warranty | 10 YEARS |
| Product origin | Made in UK |
| Assembly | SELF-ASSEMBLY |
| Environmental Impact | B |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 218 |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 2790 |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.