Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Specifications
Product Information
| Product Name | Bott Verso Cantilever Workbench HxWxD 780x2000x800mm, Max. load: 200 kg, Frame colour: Light grey |
|---|---|
| Brand | Bott |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Type of product | Verso |
|---|---|
| Width (mm) | 2000 mm |
| Depth (mm) | 800 mm |
| Height (mm) | 780 mm |
| Max. load (kg) | 200 kg |
| Type of table top | MFC laminate |
| Frame materials | Steel |
| Colour | LIGHT GREY |
| Frame colour | LIGHT GREY |
| Assembly | SELF-ASSEMBLY |
| Product origin | Made in UK |
| Customer warranty | 10 YEARS |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.