Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Environmental Impact Score
Category: WORKBENCH
This product is among the top 10% of the most environmentally friendly products in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Bott Verso Adjustable Workbench HxWxD 780-930x2000x600mm, Max. load: 300 kg, Width: 2000 mm, Depth: 600 mm |
|---|---|
| Brand | Bott |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Type of product | Verso |
|---|---|
| Type of table top | Lino |
| Table top thickness (mm) | 30 mm |
| Width (mm) | 2000 mm |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Min. adjustable height (mm) | 780 mm |
| Max. adjustable height (mm) | 930 mm |
| Max. load (kg) | 300 kg |
| Colour | LIGHT GREY |
| Customer warranty | 10 YEARS |
| Material | STEEL |
| Assembly | SELF-ASSEMBLY |
| PEIS - Electricity consumption equivalent of the product's PEF rating (consumption days for a household) | 70 |
| PEIS - Product water use (m3 eq world) | 27 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 175 |
| PEIS - Product water use shower equivalent (showers) | 622 |
| PEIS - Product's aggregate PEF score (µPts) | 22390 |
| Product origin | Made in UK |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 2239 |
| PEIS - Car journey equivalent of product carbon footprint (kg Sb eq) | 1866 |
| Environmental Impact | A |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 175 |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 2239 |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.