Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Environmental Impact Score
Category: WORKBENCH
This product has an average environmental impact compared to others in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Bott Cubio Height Adjustable 1-Shelf MPX Workbench 740-1140x2000x900mm, Max. load: 800 kg, Width: 2000 mm |
|---|---|
| Brand | Bott |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Type of product | Cubio |
|---|---|
| Type of table top | Multiplex |
| Model | Full depth |
| Table top thickness (mm) | 40 mm |
| Width (mm) | 2000 mm |
| Depth (mm) | 900 mm |
| Min. adjustable height (mm) | 740 mm |
| Max. adjustable height (mm) | 1140 mm |
| Max. load (kg) | 800 kg |
| Assembly | SELF-ASSEMBLY |
| Number of shelves | 1 |
| Colour | LIGHT GREY |
| Customer warranty | 10 YEARS |
| Material | STEEL |
| PEIS - Product water use shower equivalent (showers) | 1488 |
| PEIS - Product water use (m3 eq world) | 68 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 439 |
| PEIS - Electricity consumption equivalent of the product's PEF rating (consumption days for a household) | 168 |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 4284 |
| PEIS - Car journey equivalent of product carbon footprint (kg Sb eq) | 4463 |
| PEIS - Product's aggregate PEF score (µPts) | 53554 |
| Product origin | Made in UK |
| Environmental Impact | C |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 439 |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 4284 |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.