Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Environmental Impact Score
Category: WORKBENCH
This product has an average environmental impact compared to others in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Bott Cubio Height Adjustable 1-Shelf MPX Workbench 740-1140x1500x750mm, Max. load: 800 kg, Width: 1500 mm |
|---|---|
| Brand | Bott |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Type of product | Cubio |
|---|---|
| Type of table top | Multiplex |
| Model | Half depth |
| Table top thickness (mm) | 40 mm |
| Width (mm) | 1500 mm |
| Depth (mm) | 750 mm |
| Min. adjustable height (mm) | 740 mm |
| Max. adjustable height (mm) | 1140 mm |
| Max. load (kg) | 800 kg |
| Assembly | SELF-ASSEMBLY |
| Number of shelves | 1 |
| Tray Max. load (kg) | 75 kg |
| Colour | LIGHT GREY |
| Customer warranty | 10 YEARS |
| Product origin | Made in UK |
| PEIS - Electricity consumption equivalent of the product's PEF rating (consumption days for a household) | 122 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 315 |
| PEIS - Product water use (m3 eq world) | 48 |
| PEIS - Car journey equivalent of product carbon footprint (kg Sb eq) | 3238 |
| PEIS - Product water use shower equivalent (showers) | 1079 |
| PEIS - Product's aggregate PEF score (µPts) | 38853 |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 3885 |
| Material | STEEL |
| Environmental Impact | C |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 315 |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 3885 |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.