Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental Impact Score
Category: STORAGE WITH DRAWERS
This product is among the top 10% of the most environmentally friendly products in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Heavy Duty Lockable Compartment Cupboards, Material: Steel, O/A height: 1950 mm, O/A width: 1000 mm |
|---|---|
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Special offer | On special offer |
|---|---|
| O/A width (mm) | 1000 mm |
| O/A depth (mm) | 450 mm |
| O/A height (mm) | 1950 mm |
| Material | STEEL |
| Max. load per shelf (kg) | 60 kg |
| Number of shelves | 8 |
| Door colour | BLUE |
| Frame colour | GREY |
| PEIS - Product's aggregate PEF score (µPts) | 51370 |
| PEIS - Product water use (m3 eq world) | 47 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 369 |
| PEIS - Product water use shower equivalent (showers) | 1427 |
| PEIS - Electricity consumption equivalent of the product's PEF rating (consumption days for a household) | 161 |
| PEIS - Car journey equivalent of product carbon footprint (kg Sb eq) | 4281 |
| Number of doors | 2 |
| Delivered assembled | YES |
| Type of lock | CYLINDER LOCK |
| Customer warranty | 3 YEARS |
| Environmental Impact | A |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 12 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 369 |
Documentation
Please select a product to view available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.